A jövő ma kezdődik – forradalmi újítás a bérfelmérésekben

A szakemberhiány több szakterületen is megfigyelhető a hazai vállalkozásoknál. A tehetségek vonzása és megtartása érdekében a szervezetek rákényszerülnek, hogy évente többször felülvizsgálják a kritikus munkakörök bérpiaci helyzetét, és szükség esetén módosítsák a béreket. Annak érdekében, hogy lépést tudjanak tartani az aktuális trendekkel, friss és hiteles bérinformációkra van szükségük. A SmartScale havonta frissülő fizetési adatbázisa erre kínál új, innovatív megoldást. 

A rendszeres éves béremelés „haláláról” cikkeztek alig egy éve az amerikai HR-es szaksajtóban. A Bloomberg Hírügynökség idézte az amerikai Humánmenedzsment Társaság (SHRM) Kutatási Programigazgatóját, Evren Esent, aki úgy nyilatkozott, hogy az éves egyszeri fizetésemelésekkel nem sokra mennek a cégek, ezért igyekeznek szakítani ezzel a régimódi gyakorlattal. Egy IT szolgáltató cég vezérigazgatója, Kris Duggan egyenesen forradalmi változást emlegetett a vállalati bérpolitika terén. Szerinte idejétmúlt feltételezés, hogy a munkavállalók 5-10 évet terveznek a vállalatoknál tölteni, és ezért türelmesen várják az évi egyszeri béremelést. „Mi néhány havonta áttekintjük a fizetéseket, hogy meggyőződjünk azok méltányosságáról. Amikor „megveszünk” egy mérnököt egy bizonyos áron, újraértékeljük a többi mérnökünk fizetését, hogy garantáltan folyamatosan biztosítsuk az „egyenlő munkáért egyenlő bért” alapelv megvalósulását.” – mutatta be a náluk bevált módszert a munkaerő megtartására.

Professzionális és szerethető újítás válsághelyzetben

A fluktuáció rendkívüli kihívást jelent a hazai munkáltatók számára, derült ki a Szervezeti sikeresség és a jövő HR kihívásai című felmérésből, amelynek részletes kutatási riportja elérhető a Menedzsment Innovátorok Társasága honlapján. „Nem csoda, hogy számos vállalat elsősorban a fluktuáció csökkentését célzó intézkedésekre fókuszál, és igyekszik, egyebek mellett, új, ösztönző javadalmazási rendszert kidolgozni.” – mondta el Kassim Iris, a Menedzsment Innovátorok Társasága alapítója, és a kutatás egyik vezetője. A rendkívüli helyzet rendkívüli megoldásokat igényel, ezért kezdték el tulajdonostársával, Nánássy Andrással együtt kifejleszteni a SmartScale-t. A vállalati HR és javadalmazási rendszerek sikerének kulcsa a megbízható és naprakész benchmark adatbázis rendelkezésre állása. Ezt nyújtja a SmartScale survey, amely havonta ismétlődik annak érdekében, hogy a HR szakemberek és cégvezetők mindig a legfrissebb adatokhoz férhessenek hozzá az éppen aktuális bérekről, bérpolitikai intézkedésekről és legfontosabb HR-mutatókról, mint a fluktuációs- és hiányzási ráták és az üres pozíciók aránya. A felmérés adatait egy adatbázisban gyűjtik össze, melyben bármikor egyedi lekérdezéseket végezhetnek az előfizetők és testre szabott referencia csoportok létrehozásával kifejezetten a számukra releváns vállalatokhoz hasonlíthatják magukat. Az áprilisban piacra lépő innovatív bérpiaci felmérés professzionalizmusáról és szerethetőségéről ad képet a következő videó.





Dr. Poór József:  Fejleszteni kell a bérinformáció gyűjtési és elemzési módszertanát

Az álláskeresők, munkavállalók többségének prioritási listáján a fizetés áll az első helyen. Tisztában vannak a munkaerőpiaci realitásokkal, és rendkívül tudatosan készülnek a felvételi beszélgetésre, valamint a béralkura. A munkaerőhiány mellett a szakszervezetek is egyre növekvő nyomás alatt tartják a munkáltatókat, kikényszerítve a bérek folyamatos felülvizsgálatát. Dr. Poór József a Szent István Egyetem Menedzsment és HR kutató központjának igazgatója úgy látja, hogy „ez a helyzet is arra utal, hogy jelentősen változtatni kell a fizetési döntéseket megalapozó információk gyűjtése és elemzése területén. A vállalatok komoly erőfeszítéseket tesznek arra, hogy biztosítsák a bérek és jövedelmek belső és külső versenyképességét. Kritikus szemponttá vált a valós idejű bérpiaci információk iránti igény.”

Tarnai Tamás: Elengedhetetlenek a naprakész bérpiaci információk

Tarnai Tamás, az Apollo Tyres Emberi Erőforrás és Társasági Támogatás igazgatója szerint kritikus a munkaerő-hiány a magyar munkaerő piacon. „Lassan már csak a vonzó munkahelyek találnak jó munkaerőt, miközben a kulcs munkatársak megtartása az üzleti siker egyik alapja. Éppen ezért a versenyképes kompenzációs stratégiák és bérpolitikai intézkedések megvalósításában elengedhetetlenek a naprakész bérpiaci információk. A modern HR gyakorlatban egyre meghatározóbb szerepet kapnak az olyan innovatív megoldások, melyek támogatják a döntéshozókat abban, hogy valós idejű adatokra támaszkodva hozhassanak stratégiai döntéseket.”

A jövő kulcsa a folyamatos innováció

Magyarországon a felsővezetők 96%-a gondolja úgy, hogy a technológia jelentős mértékben fogja megváltoztatni az iparágukban a versenyt, derül ki a PwC 2017-es Vezérigazgatói felméréséből. 2017-re a két leghangsúlyosabb fejlesztési területnek az innovációt és a HR-t jelölték meg.

A SmartScale innovációja abban áll, hogy kombinálja a bonyolult módszertani kidolgozottságot és a letisztult egyszerűséget, a masszív professzionalitást és a könnyed vizualitást. Szofisztikált munkaköri rendszerét a magyar piacra specializálva dolgozták ki. Amellett, hogy a legkeresettebb vagy legnehezebben betölthető munkakörök (mint pl. a fizikai, mérnöki, IT és SSC pozíciók) nagy részletességgel szerepelnek, helyet kapnak a rendszerben az egyenlőre még ritka, de újonnan megjelenő, modern munkakörök (pl. data scientist, UI/UX developer, ipar 4.0 mérnök, BI analyst, stb.) is. Felhasználóbarát on-line felület, egyedi lekérdezések és szűrőlehetőségek, könnyen értelmezhető grafikonok segítik az adatok minél könnyebb felhasználását.

Nánássy András, a SmartScale ügyvezetője a megoldás születéséről a következőket mondta: „HR vezetőként az autó- és elektronikai iparban eltöltött 14 év alatt a saját bőrömön tapasztaltam azt a kihívást, hogy friss bérpiaci adatok hiányában milyen nehézségekbe ütközik a versenyképes kompenzációs stratégia kialakítása és a munkaerő-hiányban érintett szakterületek pozícióinak betöltése. A SmartScale megalkotásában az motivált, hogy a friss bérpiaci adatokon túlmenően egy olyan praktikus megoldást dolgozzunk ki, mely a döntéshozók számára kifejezetten releváns adatokat könnyen érthető formában, a megfelelő vállalatokkal való összehasonlíthatóságban tegye egyszerűen és gyorsan elérhetővé.”

A cikk forrása: HR Portal, 2017.04.03